Michał Rapacki
Prezes Zarządu
Detektyw
PREZES ZARZĄDU m.in. Spółki BSA Śledztwa i Audyty Gospodarcze sp. z o.o. Licencjonowany Detektyw od 2003 roku.
Absolwent Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie (stopień policyjny – podkomisarz) oraz Mazowieckiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej (magister). Były oficer Centralnego Biura Śledczego Policji. W czasie pełnienia służby w policji był odpowiedzialny m.in. za czynności wymierzone w liderów tzw. Mafii Pruszkowskiej oraz innych zorganizowanych grup przestępczych. Zajmował się przestępczością grup etnicznych operujących na terenie Polski.
Posiada wszechstronne umiejętności zawodowe i kilka wyuczonych zawodów. Szkoleniowiec z zakresu bezpieczeństwa biznesu oraz negocjator. Zajmuje się analityką i śledztwami detektywistycznymi związanymi z problematyką prawno-karną dotyczącą oszustw i innych czynów karalnych dokonywanych na szkodę przedsiębiorstw. Stale pracuje nad poprawą postrzegania wizerunku detektywów licencjonowanych w Polsce.
Wykładowca na kierunku Strategiczny Wywiad Gospodarczy na Akademii Leona Koźmińskiego
w Warszawie – według Financial Times najlepszej niepublicznej uczelni biznesowej w Europie Środkowej. Kierował najbardziej skomplikowanymi śledztwami i sprawami poszukiwawczymi w kraju
i zagranicą. Był członkiem kilku najpoważniejszych policyjnych grup dochodzeniowo-śledczych w latach 1997-2002.
Autor kilkunastu publikacji na temat bezpieczeństwa biznesu oraz prowadzący liczne szkolenia
z tego zakresu, a także opiniodawca w sprawach bieżących dotyczących problemów współcześnie działających przedsiębiorstw. Specjalista w zakresie analizy powiązań kapitałowo-osobowych, wywiadów OSINT oraz analizy kryminalnej i ekonomicznej. Współautor nowego pojęcia funkcjonującego na gruncie detektywistyki ekonomicznej tj. Detektywistyczny Wywiad Gospodarczy.
Na rzecz klientów BSA Śledztwa i Audyty Gospodarcze prowadzi śledztwa oraz detektywistyczne wywiady gospodarcze oraz realizuje czynności windykacyjne i doradcze, a także zajmuje się szkoleniami. Pasjonuje się prowadzeniem analityki śledczej, zwłaszcza w zakresie przestępczości ekonomicznej, nadużyć pracowniczych i działania na szkodę przedsiębiorstw.
Ponadto wraz ze współpracownikami opracowuje dla Klientów swojej firmy rozwiązania z zakresu polityki bezpieczeństwa i implementuje je w przedsiębiorstwach.
Kazimierz Turaliński
Ekspert ds. Bezpieczeństwa
Audytor Wiodący
Doctor of Laws (LL.D), ekonomista w specjalizacji podatkowej, politolog, absolwent studiów podyplomowych z zakresu audytu śledczego. Ekspert ds. przestępczości ekonomicznej i wywiadu gospodarczego, certyfikowany przez Polski Instytutu Kontroli Wewnętrznej audytor śledczy II stopnia. Od ponad 20 lat zapewnia obsługę spraw karnych i gospodarczych, w tym dotyczących przestępczości zorganizowanej polskiej, włoskiej i ukraińskiej.
Odpowiadał m.in. za precedensowy wyrok skazujący w sprawie masowych oszustw przy budowie autostrad na Euro 2012 (tzw. Afera Autostradowa), wykonanie analizy kryminalnej „Amber Gold” na rzecz Biura Analiz Sejmowych i Sejmowej Komisji Śledczej, wykrywanie oszustw w branży developerskiej czy defraudacji w spółkach prawa handlowego.
Specjalizuje się w analizie kryminalnej i planowaniu procesu wykrywczego. Opracowuje szerokie analizy materiału dowodowego oraz przygotowuje materiały i opracowania niezbędne do zabezpieczenia prawidłowego toku procesu przed organami ścigania czy w sporach cywilnoprawnych.
Autor dwudziestu książek prawno-ekonomicznych i literatury faktu, w tym: „Wywiad gospodarczy
i polityczny”, „Bezpieczeństwo w biznesie – jak prognozować ryzyko kontraktów i zapobiegać oszustwom?”, „Wywiad biznesowy”, „Agent – infiltracja, sztuka szpiegostwa”, „Przestępstwa w budownictwie”, „Poradnik inwestora rynku nieruchomości”, „Windykacja gospodarcza”, „Raje podatkowe i spółki off-shore”, „Podatek VAT – oszustwa podatkowe, przemyt i zorganizowana przestępczość skarbowa” oraz bestsellerowego kompendium wiedzy na temat przestępstw przeciwko mieniu pt. „Jak kraść?”.
Szczególnie pasjonuje się przestępczością ekonomiczną i zorganizowaną.
Adam Kowalik
Ekspert ds. Bezpieczeństwa
Audytor Wiodący
Doradca, menedżer, analityk i trener z 20-letnim doświadczeniem zawodowym w Polsce i zagranicą. Specjalizuje się w strategii konkurowania firm, wywiadzie i analizie biznesowej, zarządzaniu wiedzą, rozwoju biznesu. Pracował dla kadry zarządzającej kilkudziesięciu największych polskich firm z różnych branż. Realizował także zlecenia dla jednostek administracji publicznej.
Wcześniej pracował w EY (poprzednia nazwa: Ernst&Young) jako dyrektor odpowiedzialny za zespół strategicznego wywiadu rynkowego (2006-2016). Karierę rozpoczynał w Plus GSM, gdzie zajmował się zarządzaniem wiedzą (2001-2006).
Współpracuje z wiodącymi polskimi uczelniami. Był twórcą, kierownikiem i wykładowcą na podyplomowych studiach „Strategiczny wywiad biznesowy” w Akademii Leona Koźmińskiego oraz kierownikiem Katedry Zarządzania w Uniwersytecie SWPS. Swoją wiedzą dzieli się także na międzynarodowych konferencjach.
W ramach wolontariatu zawodowego założył w 2012 polski oddział stowarzyszenia Strategic&Competitive Intelligence Professionals zrzeszającego w skali globalnej ekspertów od wywiadu gospodarczego i bezpieczeństwa biznesu. Oddziałowi temu przewodniczył do 2015.
Posiada licencję detektywa. Stopień magistra i następnie doktora uzyskał w Szkole Głównej Handlowej
w Warszawie. Był stypendystą programów Fulbright w USA i CEMS w Norwegii.
Grzegorz Michalak
Ekspert ds. Bezpieczeństwa
Detektyw
Licencjonowany detektyw od 2014 r.
Oficer Policji, Straży Granicznej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w stanie spoczynku. Absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie kierunek kryminalny (stopień policyjny podkomisarz, kapitan SG i ABW) oraz Pedagogiki Resocjalizacyjnej Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
Ukończył kursy w zakresie dochodzeń finansowych, przestępczości zorganizowanej, negocjacji oraz handlu ludźmi, a także specjalistyczne szkolenia prowadzone przez FBI.
Zajmował się problematyką związaną z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną powiązaną z grupami etnicznymi działającymi na terenie RP oraz nielegalną migracją i przestępczością transgraniczną.
Specjalizuje się w analizie logicznej, opracowywaniu planów realizacji czynności śledczych i audytorskich. Organizuje i nadzoruje pracę zespołów detektywów w terenie.
Dariusz Dura
Ekspert ds. Bezpieczeństwa
Analityk
Analityk. Ekspert ds. Bezpieczeństwa, ochrony, zarządzania kryzysowego i ciągłości działania. Ponad 30-letnie doświadczenie zawodowe w obszarze bezpieczeństwa państwa i organizacji biznesowych.
Doświadczenie zawodowe zdobyte zarówno na stanowiskach operacyjnych, analitycznych oraz menadżerskich. Ponad 6 lat w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowych organizacji biznesowych w strukturach korporacyjnych. 2 lata realizacji zadań w prywatnym sektorze bezpieczeństwa poza granicami kraju w obszarach wysokiego ryzyka (HRA).
Ekspert w innowacyjnym podejściu do integracji zarządzania oraz organizacji bezpieczeństwa w sposób komplementarny obejmujący szerokie spektrum zagadnień z tym związanych.
Specjalizuje się w ochronie fizycznej, zabezpieczeniach technicznych, zarządzaniu kryzysowym, bezpieczeństwie organizacyjnym, zarządzaniu ryzykiem i ciągłością działania oraz analizie OSINT, IMINT i GEOIN z wykorzystaniem narzędzi m.in. GIS.
Ukończył specjalistyczne kursy i szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i ochrony. Absolwent szkolenia dowódców pododdziałów rozpoznawczych SZ RP w ówczesnej Wyższej Szkole Oficerskiej im. T. Kościuszki we Wrocławiu (aktualnie: Akademia Wojsk Lądowych) oraz kursów analizy obrazowej w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
Szkolenia w zakresie wykorzystania narzędzi OSINT Jane’s IHS Markit oraz dla kierujących zespołami kryzysowymi (Crisi Managment Team). Certyfikaty w zakresie ISO 27001, ISO 31001 oraz ISO 22301 – audytor wiodący.
Były (emerytowany) żołnierz zawodowy i funkcjonariusz. Instruktor strzelectwa i strzelec sportowy aktywny od ponad 20 lat. Pasjonat geopolityki i bezpieczeństwa międzynarodowego. Nadal aktywny zawodowo w obszarze bezpieczeństwa państwa w podsystemie bezpieczeństwa pozamilitarnego.
Rafał Czeczótka
Ekspert ds. Cyberbezpieczeństwa
i Ochrony Informacji
Absolwent informatyki Uniwersytetu Gdańskiego, podyplomowe studia Canadian Executive MBA na UQAM/SGH. Doświadczenie zawodowe w zakresie bezpieczeństwa informacji oraz bezpieczeństwa systemów informatycznych zdobywane od 1994 roku. Unikalne doświadczenie oraz kompetencje poświadczają także międzynarodowe certyfikaty (CISM/Certified Information Security Manager, PECB Certified ISO/IEC 27005 Risk Manager, PECB Certified ISO/IEC 27001 Lead Auditor, PRINCE2) oraz ukończone kursy (wdrażania PKI – Baltimore KeySteps, kursy inżynierii wymagań i zarządzania projektami związanymi z wytwarzaniem oprogramowania informatycznym).
25 lat doświadczenia związanego z bezpieczeństwem systemów informatycznych oraz bezpieczeństwem informacji, zdobyte w trakcie realizacji projektów dla Klientów z sektora usług IT, finansowego, telekomunikacyjnego, ochrony zdrowia/farmacji, dystrybucji, przemysłu, administracji publicznej oraz instytucji międzynarodowych. Doświadczenie z normami związanymi z bezpieczeństwem informacji i IT: ISO 27001 (zarządzanie bezpieczeństwem informacji), ISO 27002 (najlepsze praktyki), ISO 27005 (zarządzanie ryzykiem), ISO 27799 (bezpieczeństwo w ochronie zdrowia), ISO 20000 (zarządzanie usługami), ISO 22301 (zarządzanie ciągłością działania) czy też ISO 24762 (odtwarzane z katastrof). Doświadczenie to obejmuje także ochronę informacji prawnie chronionych, takich jak tajemnica przedsiębiorstwa, dane osobowe, tajemnica bankowa, tajemnica telekomunikacyjna, informacje poufne czy też informacje niejawne.
Także prawie 20 lat doświadczenia w zarządzaniu projektami zdobyte w trakcie realizacji projektów dla firm z sektora finansowego, telekomunikacji, przemysłu oraz administracji publicznej.
Justyna Raczkowska
Rzeczoznawca
majątkowy
Absolwentka geodezji i kartografii na Akademii Rolniczej w Krakowie, posiada uprawnienia w zakresie wykonywania zawodu rzeczoznawcy majątkowego nr 5971 nadane przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju, jest biegłą sądową z zakresu wyceny nieruchomości ustanowioną przy Sądzie Okręgowym w Łodzi, sprawuje również funkcje biegłej w postepowaniach sądowo-administracyjnych oraz dla potrzeb skarbowo-podatkowych. Wyceny nieruchomości sporządzane w formie operatów szacunkowych akceptowane są przez wszystkie banki w Polsce, jest wpisana na tzw. listę bankową.Posługuje się językiem angielskim i włoskim, jest członkiem Warszawskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych zrzeszonego w Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych.Dzięki ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej klienci mogą mieć poczucie całkowitego bezpieczeństwa w sprawach związanych z naszymi usługami w zakresie wyceny nieruchomości.